AKTYWNA INTEGRACJA DLA OSÓB BIERNYCH ZAWODOWO
POLSKIE TOWARZYSTWO WALKI Z KALECTWEM OGŁASZA NABÓR DO PROJEKTU
„Razem w Regionie: Aktywna integracja dla osób biernych zawodowo, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz ich otoczenia”
Założenia projektu:
UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST CAŁKOWICIE BEZPŁATNY
Projekt „Razem w Regionie: Aktywna integracja dla osób biernych zawodowo, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz ich otoczenia” w okresie od 01.09.2024 do 30.09.2025.
Celem głównym projektu jest integracja społeczno – zawodowa 48 osób (29K,19M) zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym z terenu województwa zachodniopomorskiego, podnosząca poziom aktywnego włączenia społecznego oraz zwiększająca zdolność do zatrudnienia, poprzez kompleksowe wsparcie w ramach utworzonego Klubu Integracji Społecznej w Szczecinie w terminie 01.11.2024-30.11.2025.
DZIAŁANIA REALIZOWANE W PROJEKCIE:
Działania realizowane w projekcie, będą skupione na GD, w kierunku ich powrotu na rynek pracy i z uwzględnieniem różnorodnych form wsparcia, rozwijających kompetencje tj.:
Zad. 1. Opracowanie ścieżki reintegracji społecznej, w zakresie profilaktyki zdrowia, eduk. i
zawodowej
Zad. 2. Reintegracja Społeczna Uczestników projektu i ich otoczenia
Zad. 3. Reintegracja w zakresie Profilaktyki Zdrowia Uczestników projektu
Zad. 4. Reintegracja Edukacyjna Uczestników projektu
Zad. 5 Reintegracja Zawodowa Uczestników projektu
KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W PROJEKCIE
Do projektu mogą zostać zakwalifikowani mieszkańcy miasta Szczecin oraz Stargrad od 18 roku, w tym również osoby w wieku emerytalnym.
GRUPA DOCELOWA
Grupa docelowa projektu obejmuje 48 osób (29 kobiet, 19 mężczyzn) zamieszkujących Szczecin i Stargard – miasta powyżej 20 tys. mieszkańców na terenie woj. zachodniopomorskiego.
Dzieli się na:
- Osoby bierne zawodowo 18 os. (11K, 7M), dla których główną przyczyną bierności jest :
emerytura, nauka i uzupełnianie kwalifikacji, choroba, niepełnosprawność; obowiązki rodzinne i związane z prowadzeniem domu. - Osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym 30 os. (18K, 12M) o których mowa w podrozdziale 4.2 pkt 1, w tym:
Osoby lub rodziny korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej zg. z ustawą z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej lub kwalifikujące się do objęcia wsparciem pomocy społ., tj. spełniającym co najmniej jedną z przesłanek określonych w art. 7 tej ustawy
Osoby z niepełnosprawnościami.
Członkowie gospodarstw domowych sprawujący opiekę nad osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
oraz
- OTOCZENIE OSÓB Z Grupy Docelowej – osób dorosłych, spokrewnionych lub niespokrewnionych, wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, bez względu na wykształcenie, płeć i status na rynku pracy.
Ponadto w grupie docelowej projektu znajdzie się co najmniej::
- 30% osób objętych wsparciem (tj. min. 15 osób – 9K i 6M), które spełniają przynajmniej jedno z poniższych kryteriów jakościowych:
a) doświadczeni wielokrotnym wykluczeniem społecznym
b) o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
c) z niepełnosprawnością sprzężoną, os. z chorobami psychicznycznymi . OzN intelektualną i os. z całościowymi zaburzeniami rozwou.
d) korzystające z progr. FE PŻ;
e) opuszczające placówki opieki instytucjonalnej; - 25 (15K, 10M) osób z niepełnosprawnościami.
- 5 (3K, 2M) osób długotrwale bezrobotnych.
Kobiety stanowić będą 60% UP ponieważ: w obu miastach są bardziej narażone na wykluczenie społ. niż mężczyźni.
ZADANIA W PROJEKCIE
Projekt przewiduje dla każdego uczestnika/uczestniczki projektu udział w kompleksowej ścieżce reintegracji, opracowanej indywidualnie dla każdego z nich.
Uczestnictwo każdego UP w projekcie trwać będzie śr. 8-10 miesięcy: I edycja (24os.): 11.2024-08.2025, II edycja: 02-11.2025r. W ramach projektu Doradca zawod. oraz psycholog 11-12.24/I ed. i 02-03.25/II ed., wspólnie z każdym UP opracują indywidualną ścieżkę reintegracji wykorzystując zaplanowane instrumenty wsparcia w proj.- zad. 2, 3, 4 i 5. TWORZĄC ŚCIEŻKĘ REINTEGRACJI DLA DANEGO UCZESTNIKA, ZOSTANĄ UWZGLĘDNIONE WSZYSTKIE ELEMENTY TJ. DIAGNOZA SYTUACJI PROBLEMOWEJ, ZASOBÓW, POTENCJAŁU, PREDYSPOZYCJI ORAZ POTRZEB, CO ZAPEWNI ZINDYWIDUALIZOWANE WSPARCIE. Ścieżka reintegracji będzie elastyczna i dostosowywana do zmieniających się potrzeb UP. Kadra proj. będzie budować zaufanie i relację z uczestnikiem, aby zapewnić mu niezbędne wsparcie i motywację do zmiany.
CELE I ETAPY m.in: Jasne określenie celów reintegracji, uwzględniające indywidualne potrzeby i możliwości UP. Podział procesu reintegracji na etapy z wyznaczonymi terminami realizacji i mierzalnymi wskaźnikami efektywności. Uwzględnienie specyfiki problemu, z którym boryka się UP (np. bezrobocie, uzależnienie, niepełnosprawność, bierność zawodowa). Dostosowanie metod i form wsparcia do indywidualnych potrzeb i predyspozycji UP.
Uczestnik projektu będzie mógł skorzystać z poniższych form wsparcia:
- indywidualna terapia psychologiczna,
- indywidualne poradnictwo prawne,
- trening rozwoju interpersonalnego,
- indywidualna terapia Psychologiczna (dla 24 osób)
- terapia rodzinna (dla 8 rodzin)
- indywidualne poradnictwo prawne
- porady dietetyka
- Integracyjne wyjścia do teatru, filharmonii, opery, kina itp.
- spotkanie plenerowe
- psychoterapeuta/Terapia uzależnień (dla 8 osób)
- rehabilitant/prow.zajęcia na basenie/nordingwalking itp.
- wsparcie MENTORA
- warsztaty aktywizacji zawodowej
- szkolenia zawodowe (dla 30 osób)
- płatne 3-miesięczne staże (dla 18 osób)
- indywidualne pośrednictwo pracy
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny, ponadto uczestnik/ uczestniczka otrzymuje:
30 osób otrzyma stypendium szkoleniowe za czas uczestnictwa w szkoleniu zawodowym
18 osób otrzyma stypendium stażowe za okres uczestnictwa w stażu zawodowym
możliwość skorzystania ze zwrotu kosztów dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca odbywania każdej z form wsparcia i z powrotem
możliwość skorzystania z opieki nad osobami zależnymi na czas uczestnictwa w poszczególnych formach wsparcia w ramach projektu
poczęstunek podczas przerw kawowych
materiały szkoleniowe
podręczniki do aktywizacji zawodowej
ubezpieczenie NNW na okres udziału w projekcie
wsparcie rehabilitacyjne
bilety na wydarzenia kulturalne (kino, teatr, filharmonia)
spotkanie plenerowe
wsparcie dietetyka
REZULTATY ZAKŁADANE W PROJEKCIE?
Rezultatami będą korzyści, które wyniosą uczestnicy projektu, dzięki zaplanowanemu w nim wsparciu.
W ramach reintegracji zawodowej zostaną zrealizowane ww. formy wsparcia.
Efektem projektu będzie w szczególności przygotowanie osób zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie oraz poszukiwania zatrudnienia.
Uczestnicy odbędą szkolenia zawodowe, na zakończenie których uzyskają certyfikaty potwierdzające nabyte przez nich kompetencje lub kwalifikacje.
30 osób weźmie także udział w stażach zawodowych, podczas których uzyskają praktyczne umiejętności w danym zawodzie, a tym samym zwiększą swoje szanse na znalezienie zatrudnienia
Projekt promuje równe szanse kobiet i mężczyzn oraz jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.
ZASADY REKRUTACJI DO PROJEKTU
Zgodnie z założeniami projektu zrekrutowanych zostanie łącznie 48 uczestników.
W celu złożenia zgłoszenia rekrutacyjnego do projektu należy przedłożyć:
zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub potwierdzenie wygenerowania z Platformy Usług Elektronicznych (w przypadku osób bezrobotnych lub biernych zawodowo),
orzeczenie o niepełnosprawności (w przypadku osób z niepełnosprawnością)
kopię dokumentu tożsamości
wypełnić i złożyć poniższy formularz rekrutacyjny (wydrukować lub wypełnić na miejscu) osobiście w: – biurze Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem Oddział Wojewódzki w Szczecinie, ul. Wielkopolska 32/U1, 70-450 Szczecin
Projekt „Razem w Regionie: Aktywna integracja dla osób biernych zawodowo, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz ich otoczenia” realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021 – 2027, Działania 6.13 Aktywna integracja w regionie – typ 2.
Całkowita wartość projektu wynosi 1 023 498,89 zł, w tym 972 323,94 zł pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pliki do pobrania:
Formularz rekrutacyjny – pobierz formularz
Deklaracja uczestnictwa z klauzulą RODO – pobierz deklarację
Wniosek do ZUS – pobierz wniosek